Mobil Devriye Hizmetleri

Mobil devriye birimleri, başarılı bir güvenlik sisteminin önemli bir parçasıdır. Varlıklarınıza yönelik tehditlere karşı sadece caydırıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda devriye görevlilerinin hızlı tepki süreleri, tesislerinizin ve varlıklarınızın suç eylemlerine karşı daha iyi korunmasını sağlar.

Herhangi bir işletme için ilk savunma hattı bir mobil devriye olmalıdır. Ancak bu, ortalama bir kişi veya işletme tarafından iyi anlaşılmayan bir güvenlik alanıdır. Belki bir güvenlik görevlisinin golf arabasıyla alışveriş merkezinin etrafında dolaştığını veya bir lisenin arazisinde yürüdüğünü düşünüyorsunuz. Bu iş kolunda sadece mobil olmaktan çok daha fazlası var. Mobil devriyelerin neleri içerdiğine ve güvenlik ve emniyet için neden bu kadar önemli olduğuna yakından bakalım.

Mobil güvenlik görevlilerinin temel amacı, polis gelene kadar bir durumu kontrol altında tutmaktır. Bu, aktif bir güvenlik tehdidi ile uğraşan mobil devriye görevlilerinden tehlikeli bir durumu hafifletmeye kadar pek çok şey anlamına gelebilir.

Elbette, bunun gibi büyük felaket olayları pek sık gerçekleşmez. Bu nedenle, mobil güvenlik görevlilerinin günlük işlerinin büyük bir kısmı, nerede çalışırlarsa çalışsınlar, güvenliği ve emniyeti sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapmayı içerir.

 

Gezici Devriyeler Ne Yapar?

Gezici devriyeler hakkında hatırlanması gereken en önemli şey, çalışmalarının korudukları tesise göre uyarlanmış olmasıdır. Bu faaliyetlerin tümü her binada veya her işte gerekli değildir. Bununla birlikte, tüm bu faaliyetler bir mobil güvenlik görevlisinin kapsamı dahilindedir.

Mobil devriye görevlilerinin görevlendirildiği en önemli şey güvenlik hizmetleri ve korumadır. İster çalışanların ve personelin dış tehditlerden korunduğundan emin olun, ister izinli saatlerde mülkleri koruyun ve devriye araçları kullansın, emrinde birçok farklı güvenlik hizmeti ve işe yaklaşmanın çeşitli yolları vardır.

 

Dışarıdaki Devriyeler

Mobil devriye güvenlik görevlisinin işinin en önemli bileşenlerinden biri, dışarıda sorumlu bölgelerde hareket halinde gözetimde olmaktır. Bu, ana tesise ait oturma alanları, otoparklar veya ikincil alanlar dahil olmak üzere mülkün içindeki ve çevresindeki açık alanların araştırılmasını içerir. Bu, her saat başı normal turları yapmaktan çok daha karmaşıktır, özellikle de çok sayıda site ve alan varsa.

Planlı devriyeler sadece biraz etkilidir. Evet, ortaya çıkan veya olağandışı hiçbir şeyin olup olmadığını kontrol etmenin ve emin olmanın harika bir yoludur, ancak biri soygun gibi bir şey planlıyorsa, yapmaya çalışacakları ilk şeylerden biri, planlanan devriyeleri önceden anlamak olacaktır.

Bu şekilde, yetenekli mobil devriye güvenliği, sık sık yapılan rastgele kontrollerin planlanan turlar kadar önemli olduğunu bilir. Rastgele devriyeler gören herhangi bir suçlu, biraz daha tereddütlü olacaktır çünkü çok öngörülemezler. Bu çok büyük bir caydırıcı ve mobil devriyeler her zaman hareket halinde oldukları için, ortaya çıkan sorunları hızla çözebileceklerdir.

 

İçerideki Devriyeler

İç devriyeler, dışarıdaki devriyeler kadar önemlidir ve aynı şekilde yürütülmelidir. Binanın her bölümünün kontrol edildiğinden emin olmak için programlı devriyeler gereklidir. Bazı koridorları veya odaları unutmak kolay olabilir, ancak programlanmış bir devriye gezisi varsa, bunların hepsi rutinin bir parçasıdır. Elbette rastgele kontroller de önemlidir .

İç devriyeler, tesisin yapısına bağlı olarak bir mülk veya birden fazla yeri içerebilir. Hatta farklı siteler arasında seyahat etmeyi bile içerebilir. Çoğu iç devriye ayrıca alarm sistemlerini kontrol etmekten ve bunların uygun şekilde programlandığından emin olmaktan, yangına hazırlık protokolünü takip etmekten ve binadaki herhangi bir tehlikeyi ortadan kaldırmaktan sorumludur.

Hem içeride hem de dışarıda devriyeler, inceledikleri alanları ve sıra dışı her şeyi belgelemek için periyodik olarak yazılı raporlar sağlar. Bu, işin önemli bir parçasıdır çünkü yasal olarak belgelenmemişse olmadı.

 

Alarmlara ve Yardım Çağrılarına Uygun Şekilde Yanıt Verme

Alarm ister yanlış, isterse de gerçek bir sorunu gösteriyor olsun, yanıt vermekle sorumlu olan mobil güvenlik görevlisidir. Durum değerlendirildikten sonra, nasıl ilerleyeceklerine karar vermek için eğitilirler. Biri bir şey çalmaya mı çalışıyordu ve şimdi polisin aranması gerekiyor mu? Küçük bir çocuk yangın alarmını mı çekti?

Bir yangın veya kilitlenme durumu varsa, mobil güvenlik görevlileri protokolü ne yapacaklarını bilmeli ve ona uymalıdır. Bu, gerekli tahliye yollarının, buluşma noktalarının ve mesai saatleri dışında bir şey olursa komuta zincirinin nasıl başlatılacağını bilmeyi içerir.

Diğer bir durum, müşterilerin, ziyaretçilerin, çalışanların veya misafirlerin yardım için aramasıdır. İster kendilerini güvende hissetmedikleri bir durum olsun, ister tıbbi bir acil durumda birinin yardıma ihtiyacı olsun, bir mobil devriye güvenliği nasıl yanıt vereceğini bilmelidir. İlk yardımı bilmek çok önemlidir, ancak CPR gibi daha ileri tıbbi eğitim de bilmek iyi bir şeydir.

 

Mobil Devriye Hizmetleri Kapsamı:

  • Gece geç / sabah erken saatlerde çalışanların korunması
  • Yetkisiz araçları tanımlama 
  • Otopark ve yapılarda devriye gezmek 
  • Acil durum ve yangın müdahalesinin başlatılması 
  • Dış mekanların araştırılması
  • Planlı veya rastgele gezici devriyeler yapmak
  • Alarm sistemlerinin kontrol edilmesi 
  • Bir olaydan sonra alarm sistemlerini aktifleştirme 
  • Çalışanlar, müşteriler ve ziyaretçiler için anında yanıt 
  • İlk yardım, pansuman gereçleri ve krikolar gibi acil yardım ekipmanlarıyla donatılmış araçlar